“Babamın Şiirleri”

BABAMIN ŞİİRLERİ

Süleyman ÖZEROL, Rek Tur Matbaası, Malatya Eylül 2009, 152 s.    

BABAMIN ŞİİRLERİ

Hayatta ben en çok babamı sevdim…”
Can YÜCEL 
Can Yücel, babası Hasan Ali Yücel için yazdığı şiirinde böyle der. Bu dize aynı zamanda şiirin de adıdır. Ben de Can Yücel’e katıldığım gibi, buna babamdan oldukça etkilendiğimi eklemeliyim. Resim yapmak, şiir yazmak, not tutmak, çeşitli el becerileri; kalıtsal özellikler hep yansımış! Çiftçiliğin yanında duvar ustalığı, marangozluk, soba boru yapımı-onarımı, kap kacak onarımı ve daha birçok alanda becerisi olan babamın bir defteri vardı. Bu defterde neler yoktu ki? Askerlik dersleri, resimler, anılar şiirler…
İlkokulda var olan resim yapma ve şiir yazma hevesimi, Akçadağ İlköğretmen Okulunda okurken babama özenerek sürdürdüm. Hatta bir defter (Hayır, iki defter) de ben düzenledim. Babamın eski defterindeki birkaç şiiri kendi defterime de yazmıştım. Bugünkü yazdıklarımın temelini oluşturan yazılar o defterlerle başlamıştı. Bunlardan biri hala otuz beş yıldır elimde ve fırsat buldukça okuyorum. Diğerini sormayın!..
II. Dünya Savaşının ülkemizi dolaylı da olsa etkilediği yıllarda (1941–1942) yedi-sekiz yaşlarında babasız kalıp, zor yaşam koşullarında beş nüfusun geçimini annesiyle birlikte sağlamaya çalışmış, oldukça zeki olmasına karşın kimsesizliği nedeniyle ilkokuldan sonra okula gidemediğinden bizzat yaşama atılması deneyimlerinin gelişmesinde büyük etken olmuş, zamanla duygu ve düşüncelerini yazarak dile getirmiş. Gurbete çalışmaya gitmesi ve askerlikle birlikte 1950’li yıllarda şiir yazmaya başlamış. Arada tek tük şiirleri olsa da, özellikle 1997 yılında glokom (karasu) hastalığı nedeniyle gözlerini kaybetme durumuna gelişi onda büyük etki yapmış, yıllar sonra yenden şiir yazmaya başlamıştı. 2000 yılında hem prostat hem de fıtık ameliyatı, yaşlanmanın duygusal etkisi ve bazı olaylar şiir yazmasını sürdürmesine neden olmuştu.1954–2002 yılları arasında yazmış olduğu şiirleri birçok kez gözden geçirerek bir defterde toplayınca 70–80 sayfayı bulan bir şiir dosyası oluştu. Kendi kaleminden yaşam öyküsünü ve şiirle ilgisini anlatan bir yazı yazmasını istedim. Yazdığı yazıyı da önsöz niyetine düzenledim. Daha sonra yazdıklarını da ekledim. Böylelikle, şiirleriyle birleştirerek yarım yüzyıllık şiir serüveninde yazmış olduklarını bir arada sunmuş oluyorum. Halk şiiri ile ilgilenenlerin değerlendirmeleri elbette ki her zaman bizim için birer ışık olacaktır.
Saygılarımla…
Süleyman ÖZEROL
Şubat 2003-2009, Malatya
Reklamlar

About incedusunceler

Emekli Öğretmen-Gazeteci
Bu yazı Kitaplar içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

5 Responses to “Babamın Şiirleri”

 1. hamza dedi ki:

  hasan amcaya oldum olası hayranımdır zaten. o bir derya,o bir cevher,o bir duygu seli.kitabını en kısa zamanda okurum inş.gerçi çocukluğumda onun dilinden dinleme şerefine de ermiştim. Hamza SEZER

 2. SÖZ dedi ki:

  Teşekkürler Hamza kardeşim.

 3. yusuf dedi ki:

  Babamı anlatmak bana düşmez ama zaten o köyün efendisidir.Beş parmağında beş marifet taşır.Çok duygusaldır.Yüreği kocamandır.

 4. Hatip dedi ki:

  teşekkürler hocam emeğiniz için.

 5. SÖZ dedi ki:

  Teşekkürler…Kitap, babama bir armağan…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s