Saniye Gündüz Yıldırım İle Söyleşi

SANİYE GÜNDÜZ YILDIRIM İLE SÖYLEŞİ

Süleyman ÖZEROL/Araştırmacı-Gazeteci

Özgeçmişinizi anlatır mısınız?

Sivas Divriği doğumluyum. Aslen Malatya Arguvan Karahöyük köyünden geldiğimiz söyleniyor. İki yaşında Ankara’ya göç etmişiz. Tuzluçayır Lisesi’nin fen kolundan sonra, A.Ü. İşletme Fakültesini bitirdim. Gazi Üniversitesinde çalışırken hocalarımız burada kal, kariyer yap demelerine rağmen Kültür Bakanlığına naklen geçtim. Halen, Kültür ve Turizm bakanlığı Ankara Devlet Halk Ozanları Topluluğu Müdürü olarak görev yapmaktayım. Evliyim Emre isminde bir oğlum var.


Şiir yazmaya ne zaman başladınız?

İnsan doğası gereği zaten şiir gibi… Acılar, sevinçler şiirin merdivenlerinde konaklayan yolcu. Üzüldüğümüzde, kırıldığımızda dizeler öfkeyi alırken, sevgi sözcüklerinde tatlı haykırış içinde

Anadolu insanı ne kadar şehirde yaşadım dese de, gerek yaşam koşulları, gerek genleri, yetiştirme yapısı duygusal toplumsal yapıyor insanı. Okulda fen kolu mezunu olmama rağmen, zaman zaman günlük şeklinde yazılar tutar, kendimce Türkiye- dünya halklarının kardeşliğine katkı sunardım. İnsanların birbirini öldürmesine kardeşkanı dökmesini anlamazdım. Bu nedenle düz yazı sonra da şiire yöneldim. Tabi ki bunlar kendimce karalamaydı. Şiir kitabı çıkartma gibi planım yoktu.

Şiirlerinizle ilgili olarak size yardımcı olanlar ya da ustanız oldu mu?

Şiirle ilgim ortaokul sıralarındandı. Ancak kendimi fazla açığa çıkaramadım. Kapalı çevrede yetişmiş olmam kendimi ifade etmemi engelliyordu. Ta ki kendimde de devrim dediğim zamana kadar. Eskiden bende çok tutucuydum. Bana göre de kadın hemen evlenmeli çocuk çocuğa karışmalıydı. Erkek ne dese o olmalıydı. Kendimi geliştirip biçimleştirdikten sonra kendi kendimin farkına vardığımda karalamalarımı edebiyatla ilgili dostlarıma gösterdim. Şube Müdürü arkadaşlarım bana ilk destek çıkanlardandı.

Sonra bir gün metroda saygın şahsiyet Ertuğrul Kazancıyla tesadüfen tanıştım. Elimde Divriği Harman dergisi ve dergide yazdığım yazıyı okuyordum dergiyi rica etti yazımı okudu.”Değişik güzel üslubunuz var şiir yazıyor musunuz dedi?” Elimde ki karalama şiirleri verdim bakarsanız sevinirim dedim. Birkaç ay sonra tekrar Ertuğrul Beyle tesadüf karşılaştık bu zaman zarfında Vedat Günyol, Ataol Berhamoğlu’na şiir karalamalarını göstermiş. Vedat Günyol hoca” Şiirlere biraz daha çalışsın geleceği parlak” demiş bir kâğıda yazmış Ertuğrul beye vermiş. Ertuğrul Bey bana şiirlerime gerçek anlamda inanan destek veren kişilerin başında geliyor. Şiirime desteğinden dolayı hep saygı duydum. Ben Ertuğrul Bey ben güzel yazmıyorum derken ”Yok öyle güzel yazıyorsun derdi kim bilir belki de kibarlıktan diyordu.

Şiirlerinizde özellikle yer verdiğiniz konular nelerdir?

Şiirlerimde duygusallığın yanında mutlaka toplumsallıkta var. Yaşamın içinde ne varsa dizelerimde de var.

Takma ad ya da mahlas kullanıyor musunuz?

Serbest şiir yazdığımdan mahlas kullanmıyorum. Ama bazı yazılarımda arkadaşım “Toprak Ana” dedi, onu kullandım.

Şiirlerinizin ortaya çıkmasında-tanınmasında etkisi olanlar oldu mu?

Ertugrul Kazancı Ataol Berhamoğlu Ruşen Hakkı ve rahmetli Hasan Mercan’a teşekkürlerimi borç bilirim. Özellikle de Hasan Mercan hasta olmasına rağmen şiirlerimle ilgili değerlendirme yapıp Kum edebiyat dergisinde yayınlandığında ayrıca Cumhuriyet gazetesi kitap eki içinde yazı yazdı” Bana yavrucuğum iyi kalem olacaksın sana güveniyorum bunu Cumhuriyete gönderelim” dedi yazıyı postalayana kadar kendisi zamansız aramızdan ayrıldı. Halen yazısı el yazısıyla evimde… Kendisini ve tüm emeği geçenlere teşekkürü borç bilirim

Şiirleriniz yayınlandı mı? Yayınlandı ise ilk ne zaman ve nerede yayınlandı?

Tam hatırlayamıyorum ama Pir Sultan Abdal Dergisinde, Divriği Harman Dergisinde, Berfin Bahar Dergisinde aynı yıl içinde yayımlanmıştır sanıyorum. Daha sonra da Ataürkçü Düşünce Derneğinde birkaç şiirim arka kapak oldu.

Şiirleriniz yayınlandığında geleceğe yönelik ne gibi duygular taşıyordunuz?

Toplumsal kaygılar hep taşıdım taşıyorum. Bireyselde sevgimize dostluğumuza fazla önem vermediğimizi gördüm oysaki yaşam kısa biz sevdiklerimizin yaşamın kıymetini iyi bilmeliyiz.

Seslendirdiğiniz ya da başkalarının seslendirdiği şiirleriniz var mı?

Şiir ve müzik etkinliklerinde kendi şiirlerimin yanında tüm usta şairlerinde şiirlerini seslendiriyorum. Benimde “toplumsal etkinliklerde daha çok filizlenecek fırtınalar, bir kara trendim ve küs çiçeği adli şiirlerim okunmakta.

Bağlama ya da başka çalgı çalıyor musunuz? Çalıyorsanız kimden ne zaman öğrendiniz?

Bağlama ya da başka bir çalgı çalmıyorum ama bağlama öğrenmeye çalışıyorum.

Radyo ve televizyon programlarına katıldınız mı? Katıldıysanız ilk kez nerede ve ne zaman katıldınız?

Radyo ve televizyon programlarına katıldım. Ekin Radyo, Özgür Radyo Almanya da Wupertal’da bir radyo, Başkent TV gibi. TGRT ve başka televizyonlardan da çağırdılar canlı yayında risk var diye çekindim.

Başka illerde programlara, etkinliklere katıldınız mı?

Sivas ta birkaç etkinliğe katıldım hem sunuculuk hem de şair olarak…

Yarışmalara katıldınız mı? Katıldığınız da ödül kazandınız mı?

Yarışmalara katılmadım.

Başka ilgi alanlarınız var mı?

Yaşam siyaset. Siyaset dernekler kadının kendi iç dünyasındaki yapısı da ilgi alanlarımdan.

Şiirleriniz hangi yayın organlarında yer aldı?

Açıkçası öyle şiirimi oraya buraya göndermiyorum Ama kitap çıktıktan sonra Cumhuriyet, Milliyet, Radikal, Sabah, Anayurt, Özgür Kocaeli, Metropol Gazetelerinde, Berfin Bahar, Kum, Divriği Harman, Hakkâri’nin Sesi vb. dergilerde; yurt dışında Makedonya, Almanya’da çıkan edebiyat dergilerinde yayınlandı.

Basılmış kitabınız var mı?

Kum Yayınlarından çıkan “Güneş Ay Yalınayak” adlı şiir kitabı.

Kültür ve sanat adamları ile ilgili kurum ve kuruluşlara üye misiniz? Bu kurum ya da kuruluşlar hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Edebiyatçılar Derneği ve birkaç sivil toplum örgütüne üyeyim. Örgütlü toplum olunmasından yanayım. İnsanların birlikten güç doğacağını bilenlerdenim. Ancak bakanlıktaki konumumun da gereği olsa, çoğu dernek vakıfların içinde olabiliyorum gözlemleyebiliyorum. ”Körler sağırlar, birbirini ağırlar”ı oynuyoruz. Bugün gerçekten örgütlü alt yapısı sağlam kuruluşlar olsa dernekler, vakıflar eminim ki yaptırım gücüde fazla olur diye düşünüyorum.

Sanatınız ve çalışmalarınızla neyi amaçlıyorsunuz?

Şiir ya da düz yazıyla aslında sadece kendimi değil insanlığı süzgeçten geçiriyorum. Edebiyat anlamında kaygım yok. İllaki beni çok beğensinler diye de kaygım yok. Şunu çok iyi biliyorum ki; ”Kör atın kör alıcısı olur.” Bize göre çok değerli eser başkasına göre olmayabilir ama tabiî ki iyi yazmaya da gayret ediyorum, ama iddialı değilim. İddialı olmakta stresi doğurur. Kendimle şiirlerimle çok barışığım.

Sanatınız ve çalışmalarınızla ilgili olarak ailenizin, yakın çevrenizin ve Malatya halkının bakış açılarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

İnsan eleştiri özeleştiriye açık olmalıdır. Kuşkusuz şiir kitabıyla ortaya çıktığımda eleştiri de olmuştur. Özellikle de evli bayanın şiir yazması bu kadar zorken, Türkiye’yi bırakın dünya da bile kadın olmak bu kadar zorken; ama eşim, eşimin ailesi, oğlum, çevrem başta yadırgasa da şimdi destek vermekteler. Destek vermeseler de ben kimliğini kişiliğini bulmuş kadınım. Kendimi beyin olarak da aydın görüyorum. biz aydınlar başkaları ne diyecek diye yaşıyorsak toplumda nasıl aydınlığa çıkacak. Kuşkusuz bu toplumun değer yargılarını tümden hiçe saymak olmamalı.”Eğitilen değil eğiten olmalıyız”

Halkımıza ve genç kuşaklara sanatınız ve çalışmalarınız hakkında neler söylemek istersiniz?

Ben önce kendi kimliğimizi kişiliğimizi bulmamızı kendimize güvenmemizi istiyorum. Tüm görüşleri okuyup değerlendirip süzgeçten geçirmelerini istiyorum.

    

Ankara, Ocak 2009, (Siteye Eklendiği Tarih: 20 Şubat 2010)

3 Ocak 2012 01:42 : Yazınızı okudum. Mutlu oldum. saniye hanımın şiirlerini beğeniyle okuyorum. Başarılar… Hüseyin ŞAHİN

About incedusunceler

SÜLEYMAN ÖZEROL Emekli Öğretmen-Gazeteci 1 Kasım 1953 tarihinde Malatya Hekimhan Ballıkaya (Mezirme) köyünde doğdu. Babası Hasan, annesi Zehra’dır. İlkokulu kendi köyünde okudu. Akçadağ İlköğretmen Okulunu 1972 yılında bitirdi, Urfa ve Malatya’da çeşitli okullarda görev yaptı, 1998’de emekli oldu, aynı yılın Haziran ayında Malatya Yorum Gazetesi yazı işleri müdürlüğünü yürütmeye ve anı, öykü, makale türü haftalık yazılar yazmaya başladı. İlkokul yıllarına dayanan şiir ile ilgisi öğretmen okulunda ve mesleğinin ilk yıllarında yoğunlaşmıştır. Resim yapar, bağlama çalar ve türkü söyler. Malatya’daki bazı radyo ve televizyonlarda programlara katıldı, programlar yaptı. Halk kültürü ve edebiyatı alanında yoğunlaşan uğraşılarını derleme, araştırma ve incelemelerle zenginleştirmeyi sürdürürken panel, konferans ve benzeri etkinliklere katılmaktadır. 1988 yılından itibaren de binlerce sayfayı bulan halk kültürü ile ilgili çalışmaları, makaleleri, ölçülü ve serbest şiirlerinden bazıları çeşitli gazete ve dergilerde, kitaplarda ve Internet sitelerinde yayınlanmaktadır. Çalışmaları kültürel derleme-araştırma ve incelemeleri Arguvan-Hekimhan yöreleri ağırlıklıdır. Malatya kültürüne ve toplumsal yaşamına katkılarından dolayı Malatya Gazeteciler Derneği (MAGDER) tarafından ödüllendirilen 14 kişiden biridir. (14 Mart 2004). Folklor Araştırmaları Kurumu tarafın-dan 2005 yılında Türk Folkloruna Hizmet Ödülü’ne layık görülmüştür (24 Aralık 2005-Ankara). Tamam Hanım ile evli olup Ozan (1975) Gül (1977) ve Yazar (1983) adlarında biri kız üç çocuk babasıdır. Derleme, araştırma, program çalışmalarını, Malatya Yorum gazetesi ve Arguvan Yolu dergisi yazı işleri müdürlüğünü sürdürmekte, 2001 yılından buyana kışları Ankara’da, yazları Malatya’da (Ballıkaya) oturmaktadır. Hakkında, Sultan Kılıç tarafından “Tek Kişilik Ordu” adlı ince-leme yazısı Arguvan Yolu dergisinde; Alpaslan Karabağ tarafından ozanlık geleneği ile ilgili yapılan çalışma "Sazın ve Sözün Sultanla-rı/Yaşayan Halk Şairleri-X" (Fatma Ahsen Turan-Ayşe Oğuzhan Börekçi) adlı kitapta yer aldı. Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi, Geçmişten Günümüze Malatyalı Şairler, Hekimhan Şairleri gibi çeşitli kaynaklarda yaşamöyküsü ve çalışmalarından söz edilmiştir. Yayınlanmış Kitapları 1. Televizyonu Nasıl Buldum: Anı-Öykü, Malatya 1999 2. Arguvan Türküleri-Halkbilimsel Bir Araştırma Denemesi: Hüseyin Şahin ile birlikte-Derleme-İnceleme, İstanbul 2004 3. Dirençli Eğitimci Örgütçü Araştırmacı Hasan Nedim Şahhüseyinoğlu: H. Nedim Şahhüseyinoğlu’nun Yaşamöyküsü, Ankara 2009 4. Babamın Şiirleri: Hasan Özerol’un Şiirleri, Malatya 2009 5. Vayloğ Dede/Yaşamı ve Hakkındaki Anlatımlardan Bazıları: Ankara 2012 6. Hekimhanlı Ozan Kul Emici/Yaşamı Sanatı Şiirleri: Malatya 2013 7. Bir Deli Rüzgâr/Şemsi Belli İle İlgili Yazılar: Ankara 2015 8. Ah İle Âmânı Dağlara Saldık: Şiirler, Ankara 2015 9. Ters Site/Kalbi Sağda Atanlar: Sage Yayınları, Ankara 2016 10. Zülfukar Sezen/Yarım Yüzyılı Aşan Sanatından: Ankara 2016 10. Ters Site/Kalbi Sağda Atanlar: Ankara 2015 11. Zülfukar Sezen/Yarım Yüzyılı Aşan Sanatından: Ankara 2016 12. Babamın Askerlik Günlükleri: Ankara 2016 13. Gelmedin Leylim: Ankara 2017 14. Başkavak Köyü Derlemeleri-Araştırmaları 15. Başalanlı Fedakar Ana Sultan Yılmaz: Ankara 2017 16. Köy Enstitülü Emekli Öğretmen Mehmet Öztürk: Anlara 2017 Kitap Bütünlüğündeki Çalışmalarından Bazıları Bir Gün Uyandığında (Şiir), Yenilenen Köy Ballıkaya (Köy İnce-lemesi), Anıya Benzer (Anı-Deneme Notları), Âşık Yoksuli (Yaşamı-Sanatı), Merhaba Gülü (Metin Özer İle İlgili Yazılar), Ballıkaya Köyü ve Çevresinden Âşıklar-Şairler (Derleme), Hekimhan Müzik Kültürü, (İnceleme), Kömürhan Köprüsü Nereye Bakar? (Kültürel Yazılar), Radyo Fon Programlarım, Halk Ozanları Kültür Derneği Tarihçe Çalışması, Başkavak Köyü Derlemeleri, Gürgür Dede, Ballıkayalı Öğretmenler, Babamın Yazdıkları (Haan Özerol’un Anıları)…
Bu yazı Söyleşiler içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s