NİMET YILDIZ: “Halk Müziğini Söyleyen Bayan Sanatçılar Giyimine Özen Göstermeli

NİMET YILDIZ: “Halk Müziğini Söyleyen Bayan Sanatçılar Giyimine Özen Göstermeli
Süleyman ÖZEROLl/Araştırmacı-Gazeteci

Metropol Gazetesi tarafından düzenlenen Sevgililer Günü Şiir ve Müzik dinletisinde (14 Şubat 2009)  Nimet Yıldız, Servet Yıldız’ın bağlaması eşliğinde “Melek soylu Hozat gelini/Çok sallanma incitirsin belini” dizeleriyle başlayan uzun hava dörtlüğü okudu. Programın son türküsünü ve konuşmasını ben yaptıktan sonra yanıma gelerek Arguvan türküsünü güzel okuduğumu söyledi. Ben de kendisinin okuduklarını beğendiğimi; okuduğu uzun havanın ezgi yönünden Hekimhan türküleri ile benzeştiğini söyledim. Benimle konuşmak istediğini söyleyince de 7 Mart 2009 günü kendisi ile söyleşi yaparak yaşamöyküsünü derledim.

1969 yılında Çemişgezek’te doğdu. İlkokulu Cebeci (Müşteki) köyünde okudu. 1986 yılında evlenince Ankara’ya geldi. Gündem (1987)  ve İlke (1997) adlı iki kızı oldu. 1993-1994 yıllarında Tuncelililer Derneği Tiyatro Grubunda yer aldı. Tiyatroyu sevdiğini ve taklit yeteneğinin güçlü olduğunu belirtiyor.

Yöre türkülerini iyi bilen annesinin ve doğaçlama türkü yakabilen babasından etkilenerek türkü söylemeye eğilim gösterdiğinden 2004-2005 döneminde Kanal A tarafından düzenlenen “Ezgi Kervanı” adlı müzik-yarışma programına katıldı. Bu katılımın ardından Tuncelililer Derneği müzik grubuna solist olarak girdi.

2004 yılında eşinden ayrıldı. Çeşitli işler yaparak geçimini sağlamaya çalıştı. 2004 yılında Seçkin Aslan’dan bağlama eğitimi aldı ve nota bilgisi edinerek sahneye çıkmaya başladı. Kızı İlke’ye bağlama çalmayı öğretti.

2008 yılında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) ve İdilcan Kültür Merkezi tarafından düzenlenen aşure günü etkinliklerine, İmaj Radyoda ve Yol TV’de programlara katıldı. Halen Kültür-Sanat Sen Lokalinde halk müziği sanatçısı olarak sahneye çıkıyor.

Yöresi ile ilgili türküler hakkında bilgi birikimine sahip olup; okunmamış yöre türküleri, türkü öyküleri biliyor ve yöre ağzını iyi bir biçimde kullanıyor.

Elazığ, Tunceli, Sivas, Karadeniz yöresi ve Azeri türkülerini ağırlıklı olarak okuyor. Belkıs Akkale, Aysun Gültekin, Neriman Altındağ Tüfekçi, Mükerrem Kemertaş Neşet Ertaş gibi sanatçıları beğeniyle dinliyor ve izliyor. Âşık Veysel türkülerini ve yorumlayan Cengiz Özkan’ı da dinlemeyi seviyor.

“Ben türkülere aşığım” diyen Nimet Yıldız bakalım türküler hakkında başka neler söylüyor?

“Türkü, söz ve ezgisi ile beni etkilemeli.”

“Türkülerin söz ve müziğinde değiştirmeler yapılıyor. Türkülerin özgün (otantik) yapısı korunmalı.”

“Türküleri yürekten duymak, öykülerini bilmek ve sevmek gerek. Türkülere saygı duymak gerek. Ben türkülere aşığım…”

“Kültürümüzü en iyi biçimde türküler yansıtıyor.”

“Halk müziğini söyleyen bayan sanatçılar giyimine özen göstermeli; geleneksel giysileri yeğlemeliler.”

Reklamlar

About incedusunceler

Emekli Öğretmen-Gazeteci
Bu yazı Yaşamöyküsü içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s